تبلیغات
افغانستان وطنم - ورزشکاران المپیکی افغانستان

خرید ساعت مچی

|

صفحات پاپ آپ popup window

» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :مقام های كمیته ملی المپیك میگویند كاروان ورزشی افغانستان در بازی های تابستانی لندن 2012 را شش بازی كن در چهار رشته ورزشی تشكیل میدهند كه یك تن آن دختر خانم میباشد.

تهمینه كوهستانی تنها خانم ورزشکار است كه در رشته اتلتیك خفیفه (دوش) در این بازی ها اشتراك میكند.

روح الله نیكپا، نثار احمد بهاوی دو بازی كنی هستند كه در رشته تكواندو، تهمینه كوهستانی و مسعود عزیزی در بخش اتلتیك خفیفه یا دوش، اجمل فیضی زاده در رشته جودو، و اجمل فیصل در بخش بوكس در این بازی ها اشتراك خواهند كرد.

مجیب الله رحمانی، ‌سخنگوی كمیته ملی المپیك در تماس تیلفونی به آژانس خبری وخت گفت: تهمینه كوهستانی تنها دختری است كه در این بازی ها اشتراك میكند"

آقای رحمانی افزود ، ورزشكاران ما مدت چهار ماه است كه در قرنطین قرار دارند و تمرینات خود را تحت نظر استادان و مربیان داخلی و خارجی انجام داده اند و امید است كه یك دستاورد خوبی برای كشور كسب كنند.

رحمانی اضافه كرد، صدف رحیمی بوكس زن افغان در بخش خانم ها نیز قرار بود در این رقابت ها اشتراك كند اما به دلیل نا مناسب بودن وزنش نتوانست شامل این مسابقات شود.

نثار احمد بهاوی و روح الله  نیكپا دو ورزشكار مدال آور كشور هستند كه از مدت 45 روز به این طرف دركشور كوریا در قرنطین هستند.

روح الله نیكپا اولین مدال آور المپیك افغانستان است كه در رقابتهای تكواندو مردان در سال 2008 مدال برنز گرفت و توانست رقبای آلمانی، انگلیسی و نیز خوان آنتونیو راموس قهرمان جهان از اسپانیا را در بازیهای پكنگ شكست داد.

نیكپا به رسانه ها گفته است، مردم انتظار زیادی از ما دارند و  می دانیم که با سخت ترین رقبا رو برو خواهیم شد اما دعای مردم را پشت خود داریم و انشاء الله مسابقات خوبی را خواهیم داشت.

به گفته ی رحمانی كاروان بیست و پنج نفری هیئت رهبری كمیته ملی المپیك، مربیان و ورزشكاران غرض اشتراك در این رقابتها قرار است بزودی به لندن سفر نمایند.

گفتنی است که بازی های تابستانی المپیك 2012 لندن تا بیست روز آینده در شهر لندن انگلستان با اشتراك بیش از 204  كشور جهان برگزار شود.

انگلستان اولین كشوری است كه از آغاز این مسابقات برای سومین بار میزبان این رقابت ها میشود. این بازی ها كه قرار است به تاریخ 27 جولای آغاز و الی 12 اگست 2012 ادامه یابد، بیش از 10500 تن از 140 كشور جهان در رشته های مختلف ورزشی اشتراك میكنند.

بیوگرافی ورزشکاران عزیزمان را میتوانید در ادامه مطلب مشاهده کنید.

اجمل فیصل در بازی بکسنگ در مقابل حریف فرانسویش نوردین عبالی، در سه روند مسابقه 22 در مقابل 9 شکست خرد و از مسابقات حذف شد.
فیصل لحظاتی پس از مسابقه در گفت و شنودی با رادیو آزادی گفت، علت عمدهء باختش تجربهء کم بود. اجمل فیصل که 21 سال عمر دارد در وزن 52 کیلوگرام با حریفش بازی کرد.
پیش ازین اجمل فیض زاده، ورزشکار دیگر افغان در بخش جودو در مقابل حریفی از هنگری شکست خورده و از مسابقات المپیک حذف شده بود.
اکنون امیدواری افغانستان برای کسب مدال، دو تکواندو کار این کشور، نثار احمد بهاوی و روح الله نیکپا اند.
دو ورزشکار دیگر، تهمینه کوهستانی و مسعود عزیزی، در رشتهء دوش نیز در مسابقات المپیک از افغانستان شرکت کرده اند، اما انتظار نمی رود آنها بتوانند برندهء مدال المپیک شوند


تنها ورزشکار زن افغانستان توانست فاصله صد متر را در 14 ثانیه و 42 صدم ثانیه طی کند و در جایگاه نهم قرار بگیرد.
او پیش از آغاز مسابقه به رسانه ها گفت: "هدفم تنها رسیدن به مدال نیست بلکه حضورم در مسابقات المپیک برایم به اندازه چند مدال طلا ارزش دارد."
ویسیل توا ورزشکار پاپوا نیو گینه که مقام نخست را در این دور از آن خود کرد، این فاصله را در 11 ثانیه و 60 صدم ثانیه طی کرد.
تهمینه 23 ساله گفته بود که تلاش می کند تا 100 متر را در کمتر از 14 ثانیه بپیماید.
رکورد دوش 100 متر در بخش زنان 10 ثانیه و 62 صدم ثانیه است که تاکنون کسی زود تر از این به خط پایان نرسیده است.
افغانستان در مسابقات المپیک 2012 لندن با 6 ورزشکار برای سومین بار حضور پیدا کرده است.

تصویری از امیدهای افغانستان در المپیک

خب نیازی به معرفی نیست خودتون میدونید دیگه

اینم اول ورودشون بوده برا استقبال منتظرشونن

« مختصری از زندگی روح الله نیکپا »

زاد روز: ۲۶ خرداد ۱۳۶۶

محل زندگی: کابل  

ملیت:  افغان

سال‌های فعالیت:  ۱۳۹۰ - ۱۳۷۶

رکورد مدال

شرکت‌کنندهٔ کشور  افغانستان

تکواندوی مردان

بازی‌های المپیک    برنز پکن ۲۰۰۸  برنز سئول ۲۰۱۱ 

روح‌الله نیکپای (زادهٔ ۲۶ خرداد ۱۳۶۶ در کابل از قول خویش )میباشد. تکواندوکار افغان است. او در المپیک پکن توانست در وزن ۵۸ کیلوگرم مدال برنز به‌دست آورد.روح الله اولین و تنها ورزشکار افغان است که توانسته‌است در المپیک مدال بگیرد.

زندگی ورزشی نیکپای تکواندو را از سن ۱۰ سالگی در کابل آغاز کرد. در پی جنگ افغانستان، خانوادهٔ او به اردوگاه‌های پناهندگان افغان در ایران مهاجرت کردند. پس از آن او به عضویت تیم تکواندوی پناهندگان افغان در ایران درآمد. او در سال ۱۳۸۳ به کابل بازگشت و تمریناتش را در امکانات دولت افغانستان برای ورزشکاران المپیک پی‌گرفت. روح الله نیکپا تکواندو کار انجمن بنیان گذاران تکواندو پومسه در افغانستان در مسابقات آزاد کره که در آن بیشتر از ۳۰ کشور شرکت داشتند، با شکست دادن ورزشکارانی از کویت، بلژیک و ژاپن مقام سوم را به دست آورد. این برد زمینه آن را مساعد ساخت که نیکپا در مسابقات تکواندوی آسیا در ویتنام نیز شرکت کند و حریفان پاکستانی، تاجیکستانی، قرقیزستانی و تایلندی خود را شکست بدهد و با شکست مقابل بهزاد خداداد از ایران با به دست آوردن مدال نقره و مقام دوم سهمیه شرکت در المپیک سال جاری را برای افغانستان به دست بیاورد. او در بازی‌های المپیک ۲۰۰۸ با برتری مقابل خوان آنتونیو راموس اسپانیایی قهرمان دوبارهٔ جهان به مدال برنز دست یافت.
در مسابقات المپیک 2012 لندن با شکست به ورزشکار ایرانی به مدال برنز دست یافت.

« زندگینامه ورزشکار افتخار افرین کشورمان نثار احمد بهاوی»

رکورد مدال                                                                        

شرکت‌کنندهٔ کشور  ایران

تکواندو مردان

قهرمانی جهان

نقره پکن ۲۰۰۷  در وزن 72 کیلو گرم

بازی‌های آسیایی                                                                                

برنز دوحه ۲۰۰۶  در وزن 68 کیلوگرم

نقره گوانگژو ۲۰۱۰ در وزن 80 کیلوگرم

بازی‌های آسیایی هنرهای رزمی

طلا بانکوک ۲۰۰۹ در وزن 72 کیلوگرم

بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی

برنز مکه ۲۰۰۵ در وزن 72 کیلوگرم

وی اولین ورزش‌کار افغانی است که در یک رقابت قهرمانی جهان موفق به کسب مدال شده و در بازی‌های آسیایی ۲۰۰۶ دوحه تنها مدال کاروان ورزشی این کشور را دریافت کرد. بهاوی در قهرمانی جهان ۲۰۰۷ پکن هادی ساعی قهرمان چندین باره جهان و المپیک و در بازی‌های آسیایی گوانگ‌ژو ۲۰۱۰ فرزاد عبداللهی دیگر قهرمان جهان ایرانی را شکست داد. مدال طلای اولین دوره بازی‌های آسیایی هنرهای رزمی در بانکوک ۲۰۰۹ از دیگر عناوین مهم اوست.


مسعود عزیزی دومین دونده افغانستان در گروه چهارم دور اول مسابقات دوش مردان در مقام ششم ایستاد.
مسعود عزیزی دومین دونده افغانستان در گروه چهارم دور اول مسابقات دوش مردان در مقام ششم ایستاد.
او توانست در میان هشت نفر از حریفانش فاصله 100 متر را در 11 ثانیه و 19 صدم ثانیه طی کند و در مقام ششم بایستد.صفحه تلگرام ما را دنبال کنید
Telegram.me/afqanistan

:: مرتبط با: ورزش ,
:: برچسب‌ها: المپیک , ورزشکاران افغانستان , افغانستان وطنم , afqani.mihanblog.com ,
:: لینک های مرتبط: mohammad rahmani منبع ,
ن : محمد رحمانی
ت : چهارشنبه 18 مرداد 1391
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
 
جهت اطلاع از تنظیمات و ویــــرایش این قالب اینجا را کلیک کنید.

.:: کلیک کنید ::.